No. 1460, Rozhledna Semenec, CZ
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 49° 13.837 E 014° 24.616
33U E 457064 N 5453260
Quick Description: Semenec Look-Out.
Location: Jihočeský kraj, Czechia
Date Posted: 4/12/2015 4:02:05 AM
Waymark Code: WMNP35
Published By: Groundspeak Premium Member Arogant
Views: 2

Long Description:
EN
One of the smallest lookout towers in Bohemia was built on the not high Semenec hill (439 m ASL) which rises above the north-west edge of Týn nad Vltavou. The confluence of the Vltava and Lužnice rivers is located right below. The place was formerly called “Na Spravedlnosti” (meaning “at the place where the justice is done”), referring to the former place of execution. As early as in 1922, a wooden summerhouse stood here before it was relocated to the rock in the Bedrník wood. The 7 m high, concrete lookout tower, designed by the architect Jaroslav Vojna, was then erected at that place. The observation floor is located only 5 m above the ground. In 2006, the observation tower was reconstructed and it is now open to the tourists all year round. Although the lookout tower is not too high, it offers a view of the Vltava River meander, Týn nad Vltavou or the Temelín nuclear power plant.CZ
Na nevysokém vrchu Semenec (439 m n. m.), který se zvedá nad severozápadním okrajem Týna nad Vltavou, stojí jedna z nejmenších rozhleden v Cechách. Prímo pod ní se stéká Vltava s Lužnicí. Místu se dríve ríkalo „Na Spravedlnosti“, podle bývalého popravište. Už od roku 1922 zde stával drevený altánek, který byl pozdeji presunut na skálu v lese Bedrník. Na jeho míste vyrostla roku 1930 (podle návrhu architekta Jaroslava Vojny) 7 m vysoká betonová rozhledna. Vyhlídkové patro je umístené ve výšce jen 5 metru. V roce 2006 byla vyhlídka zrekonstruována a turistum je prístupná po celý rok. I když rozhledna není príliš vysoká, je možné zahlédnout meandr Vltavy, Týn nad Vltavou ci jadernou elektrárnu Temelín. Nedaleko rozhledny se nachází lipová alej vysázená na pocest svatby princezny Stefanie a Rudolfa Habsburského.
Webpage: [Web Link]

Rating:

Where can you get this wooden stamp.: Not Listed

Opening Times: Not listed

Visit Instructions:

Visiting of the waymark:

To log a waymark in this category, you have to personally visit the waymark location and post a photo of the tourist destination taken from the waymark coordinates.
Describe your visit and what you experienced.

Návštěva waymarku:

Abyste mohli waymark zalogovat jako navštívený, musíte osobně dojít na místo určené souradnicemi waymarku, vyfotit odsud turistický cíl, a fotografii nahrát k logu.

Budeme rádi, když se s námi podělíte také o zážitky spojené s návštěvou místa.

Wegpunktbesuch:

Um den Wegeunkt zu loggen, müßen sie die Stelle (Ort) erreichen,auf welche sich die Wegpunktkoordinaten beziehen, von dort das touristische Ziel fotografieren,Bild zum Logg hochladen.

Wir werden uns freuen ,wenn Sie uns dabei Ihre Erlebnisse mitteilen .

This Category was discussed in the forums. Please raise any questions there.
S otázkami týkajícími se kategorie se můžete obrátit na diskusní fórum.

Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Tourist Stamps Photos
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.