ORIGIN - River Punkva - Skalky u Protivanova, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member puczmeloun
N 49° 29.490 E 016° 47.449
33U E 629688 N 5483637
Quick Description: Origion of river Punkva near peak of hill Skalky at Protivanov / Pramen reky Punkvy poblíž vrcholu Skalky u Protivanova
Location: Olomoucký kraj, Czechia
Date Posted: 3/9/2015 4:11:45 PM
Waymark Code: WMNG3H
Published By: Groundspeak Premium Member silverquill
Views: 10

Long Description:
CS:
Punkva vzniká v podzemí Moravského krasu v nadmorské výšce 350 m n.m. soutokem Sloupského potoku a Bílé vody. Delší ze zdrojnic je Sloupský potok, jehož hlavní zdrojnice Luha pramení pod nejvyšším vrcholem Drahanské vrchoviny – Skalky, stejne jako její nejvýznamnejší prítoky na horním toku – Hutský potok a Ždárná. Nad obcí Sloup se do ní vlévá Nemcický potok a dále se vodní tok nazývá Sloupský potok. Pod obcí Sloup se Sloupský potok propadá do podzemí, protéká spodními patry Sloupsko-Šošuvských jeskyní a Sloupským koridorem Amatérské jeskyne do propasti Macocha. Po jeho soutoku s potokem Bílá voda, který pramení u Protivanova, se reka nazývá Punkva. Bílá voda se u Holštejna propadá v Nové Rasovne do podzemí a jím pokracuje její tok do Amatérské jeskyne. Prubeh toku v oblasti Amatérské jeskyne je znám pouze z cásti, nicméne v cásti jeskyne zvané Bludište Milana Šlechty se Sloupský potok spojuje s Bílou vodou. Na dne Macochy se Punkva na chvíli objevuje na denním svetle a tvorí zde dve jezírka, hned ale zase mizí zpátky v podzemí. Horní jezírko je hluboké približne 13 metru a je videt z shora z vyhlídkové terasy. Dolní jezírko je ukryto mezi skalami a není tudíž shora videt a jeho hloubka dosahuje 49 metru (doposud nebylo dosaženo dna). Z Macochy rícka protéká vodními dómy Punkevních jeskyní, kde v rámci prohlídky probíhá plavba podzemím na clunech. Poté, co rícka opustí jeskynní podzemí, do kterého se ješte jednou na nekolik desítek metru vrátí, spojuje se s podzemními vodami potoka Lopace a Krasovského potoka a vyverá v tzv. Malém výtoku Punkvy. Poté protéká rícka hlubokým Punkevním údolím s nekolika rybnícky a následne Arnoštovým údolím zastaveným halami strojírny CKD Blansko. Na okraji Blanska se pak Punkva vlévá v nadmorské výšce 267 m n.m. do reky Svitavy.

Zdroj: (visit link)

EN:
Punkva is a 29-km long river in South Moravia, Czech Republic. It originates in Moravian Karst in underground and flows to Macocha Gorge, from which it then flows through the Punkva Caves. After leaving the caves Punkva flows through the valley and several fish ponds. It enters Svitava River in Blansko as its left tributary.

Source: (visit link)
Relevant Web Site: [Web Link]

Parking Coordinates: Not listed

Trailhead Coordinates: Not listed

Visit Instructions:
1. Describe your journey and visit.
2. Date of your visit.
3. At least one original photo (DO NOT include either you or your GPSr).
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest River Origins, Destinations and Confluences
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.