Jinan u zámeckého skleníku - Boskovice, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member puczmeloun
N 49° 29.101 E 016° 39.682
33U E 620329 N 5482701
Quick Description: Jinan u zámeckého skleníku / Jinan at the glasshouses
Location: Jihomoravský kraj, Czechia
Date Posted: 9/16/2014 4:38:01 PM
Waymark Code: WMMGB2
Published By: Groundspeak Premium Member Dorcadion Team
Views: 20

Long Description:
Boskovice – jinan dvoulalocný (ginkgo) u zámeckého skleníku

Památných stromu najdete dnes už v malebném mestecku Boskovice nekolik; tím prvním se ovšem stal – dne 13. srpna roku 2005 - jinan dvoulalocný (Ginkgo Biloba Pendula), v klidu si rostoucí u zámeckého skleníku. Tato budova pochází z roku 1829 a je docela možné, že soucasne s její stavbou byl zasazen i „náš“ strom. V tom prípade se v letošním roce – a v relativne dobrém zdraví – dožívá úctyhodných 184 let. Druhá – a zrejme pravdepodobnejší - varianta hovorí o polovine 19. století a zásluhách majitelu zámku, tedy rodu Mensdorff-Pouilly. V každém prípade se však jedná o strom všeobecne vážený, protože jeho zarazení mezi památné stromy provázela zahradní slavnost s kulturním programem a charitativním koncertem na zámku (ten byl už ovšem urcen ve prospech Domova pro matku a díte).

A není se co divit. Vždyt se jedná o skutecný unikát. Jinany nebo chcete-li stromy ginkgo (Rychlé šípy jsou prece jen Rychlé šípy) rostou vetšinou do výšky, tento strom se nám spíše rozložil, a proto dostal prívlastek Pendula, nebo-li previslý. O to více je však potreba ho chránit, protože deti i mnohé starší návštevníky Boskovic velmi láká k lezení a ruznému jinému „skotáctví“. Jedná se pritom urcite o nejatraktivnejší strom Zámeckého parku a soucasne i jeho symbol. Podobný strom se na Morave údajne nachází už jen v lužáneckém parku v Brne. Vetve jinanu v boskovickém Zámeckém parku totiž rostou v podstate od zeme a nekteré jsou témer vodorovné.

Popisovaný památný jinan dvoulalocný je vysoký asi 11,5 metru a ve výšce 65 centimetru nad zemí má obvod kmene úctyhodných 260 centimetru. Impozantní koruna má má rozmer približne 17,5 x 15,5 metru. Strom dnes chrání nejen statut památky, ale i urcení „ochranného pásma“, tj. kruhu o polomeru deseti metru, ve kterém se nesmí umístovat jakékoliv stavby, budovat zpevnené plochy a chodníky, umistovat poutace ci lavicky a nesmí tam vjíždet a parkovat žádná motorová vozidla, s výjimkou zajištování údržby zelene v parku. A tak je možné, že se z krásy tothoto stromu budou radovat i generace príští.

Zdroj: (visit link)
Genus/Species: jinan dvoulaločný (Ginkgo Biloba Pendula)

Height: 38

Girth: 8

Method of obtaining height: Reliable source

Method of obtaining girth: Reliable source

Location type: Park

Age: 150

Planter: unknown

Website reference: [Web Link]

Historical significance: Not listed

Parking coordinates: Not Listed

Walk time: Not Listed

Photograpy coordinates: Not Listed

Visit Instructions:
A closeup picture of your GPS receiver in your hand, with the tree in the background, is required. If the tree is on private property, this closeup photograph with the tree in the background may be taken from the nearest public vantage point without actually going to the tree.
The required photograph does not need to show the entire tree, but the individual tree must be recognizable.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Exceptional Trees
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log User Rating  
Olii05 visited Jinan u zámeckého skleníku - Boskovice, Czech Republic 4/11/2015 Olii05 visited it
SherilynBrno visited Jinan u zámeckého skleníku - Boskovice, Czech Republic 4/11/2015 SherilynBrno visited it

View all visits/logs