The Highest Point in Czech Republic (Snežka 1602 m)
Posted by: Groundspeak Premium Member ladabohac
N 50° 44.169 E 015° 44.390
33U E 552207 N 5620745
Quick Description: [CZ] Nejvyšší hora Ceské Republiky - Snežka 1602 m.n.m. [EN] The Highest Point in Czech Republic - Snežka 1602 m.n.m
Location: Královéhradecký kraj, Czechia
Date Posted: 4/7/2010 7:31:53 AM
Waymark Code: WM8J0A
Published By: Groundspeak Charter Member briansnat
Views: 148

Long Description:
[CZ] Snežka (polsky Sniezka, nemecky Schneekoppe) je se svými 1602 m n. m. nejvyšší horou Hranicního (Slezského) hrebenu Krkonoš,Sudet, Cech i celého Ceska a celého Slezska.Je to významná dominanta východní cásti Krkonoš. Pres vrchol Snežky prochází cesko-polská hranice. Na vrchol vede ze 4,5 km vzdálenéPece pod Snežkou sedacková lanovka. Severní, polská strana spadá do údolí reky Lomnicky, jižní cást do Obrího dolu, západní do Úpské rašeliny a východní precházejí v Obrí hrbet.Vrcholek hory je skalnatý a má rozlohu okolo 120 000 m². Jelikož je Snežka nejvyšší hora v širokém okolí, je z vrcholku rozsáhlýpanoramatický pohled do širokého okolí.Vrcholek slouží jako castý turistický cíl a pro jeho dosažení je možné využít celou raduturistických cest a to jak peších, cyklistických tak i bežkových.

.... více na wikipedii zde: (visit link)

[EN] Snežka or Sniezka (in Czech and Polish, Schneekoppe in German) is a mountain on the border between the Czech Republic and Poland, the most prominent point of the Silesian Ridge in the Krkonoše mountains. At 1,602 metres (5,256 ft), its summit is the highest point in the Czech Republic, in the Krkonoše and in the entire Sudetes range system.

... more info on wikipedia here: (visit link)
State/Province/County/Territory etc.: Czech Republic | Královehradecký kraj | Okres:Trutnov

Elevation: 1602

Elevation Measurement: Meters

Access: Hiking Trail/Foot Path

Fee: No

Related URL (If available): [Web Link]

If Yes How Much?: Not Listed

Visit Instructions:
To log a high point, post a photo of you and your GPS, or just your GPS at the high point. If there is a sign noting that it is a high point, be sure to include that in the photo.

Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Geographic High Points
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point