Jan Kotera - Brno, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ALMOR team
N 49° 12.265 E 016° 36.364
33U E 616987 N 5451421
Quick Description: CS: Rodný dum ceského architekta, urbanisty, teoretika architektury, návrháre nábytku a malíre Jana Kotery // EN: Birthplace of Czech architect, designer, interior designer Jan Kotera.
Location: Jihomoravský kraj, Czechia
Date Posted: 6/7/2014 9:52:34 AM
Waymark Code: WMKX8M
Published By: Groundspeak Premium Member Queens Blessing
Views: 18

Long Description:
CS:
Jan Kotera (*18.12.1871 – +17.4.1923) ...
... byl ceský architekt, urbanista, teoretik architektury, návrhár nábytku a malír.
Jan Kotera se narodil 18. prosince 1871 v Brne jako mladší syn stredoškolského profesora Antonína Kotery a jeho ženy Marie, rozené Vogl (Nemka). Pri krtu u Sv. Tomáše dostal tri jména: Jan Karel Zdenko. Vychováván byl v nemeckých školách nejprve v Ústí nad Labem a potom na státní prumyslové škole, Odborné škole stavitelské v Plzni.
Po maturite v roce 1890 prišel do Prahy, kde absolvoval praxi v projekcní kancelári inženýra Freyna a ocitl se v blízkosti barona Mladoty ze Solopysk. Oba objevili jeho talent a stali se mecenáši jeho dalšího studia na vídenské Akademii výtvarných umení od roku 1894, kdy tam nastoupil nový profesor Otto Wagner. Ve Vídni se mladý Kotera seznámil s Jože Plecnikem, Josefem Hoffmannem, Josefem Urbanem, ale i s Adolfem Loosem.
Kotera byl ovlivnován na jedné strane wagnerovským modernismem, na druhé strane italsky orientovaným klasicismem, který ve vídenské akademii ješte dozníval. Roku 1897 získal prestižní Rímskou cenu spojenou se stipendijním pobytem v Pallazo Venezia v Ríme. Tento pobyt spojený s cestami po celé Itálii, který Kotera uskutecnil od února do cervna 1898, završil jeho ucednická léta.
Po návratu z Itálie nastoupil na speciální školu dekorativní architektury na pražské umeleckoprumyslové škole na místo Friedricha Ohmanna. K jeho žákum tam patril napríklad Josef Gocár. V roce 1899 se oženil s Bertou Trázníkovou a zarídil si byt v Praze. Téhož roku zacíná pracovat na své první významné realizaci, kterou byla stavba Peterkova domu v Praze. Roku 1910 byl jmenován profesorem nove vytvorené speciální školy architektury na Akademii výtvarných umení v Praze, kde ucí i Bohuslava Fuchse a Františka L. Gahuru.
Jan Kotera pusobil ve spolku výtvarných umelcu Mánes a jako redaktor casopisu Volné smery. Organizoval množství výstav (Auguste Rodin, expozice ceského umení na svetové výstave v Mnichove). V jeho atelieru postupne pracovali Otakar Novotný, Josef Gocár, Pavel Janák, Bohuslav Fuchs a Josef Štepánek. Absolvoval nekolik cest do Paríže, Holandska, Belgie, Nemecka.
Zemrel po delší nemoci 17. dubna 1923.

Zdroj: ( Visit link )


EN:
Jan Kotera (18 December 1871 – 17 April 1923) ...
... was a Czech architect, artist and interior designer, and one of the key figures of modern architecture in Bohemia. Kotera was born in Brno, the largest city in Moravia, to a Czech father and German-speaking mother. He studied architecture in Vienna during the waning days of the Austro-Hungarian Empire under the Viennese master Otto Wagner.
Kotera returned to Prague in 1897 to help found a dynamic movement of Czech nationalist artists and architects centered around the Mánes Union of Fine Arts. Strongly influenced by the work of the Vienna Secession, his work bridged late nineteenth-century architectural design and early modernism. Kotera collaborated with Czech sculptors Jan Štursa, Stanislav Sucharda, and Stanislav's son Vojtech Sucharda on a number of buildings.
As a teacher, Kotera trained a generation of Czech architects, including Josef Gocár, who would bring Czech modernism to its pinnacle in the years leading up to the Nazi occupation in 1939.

Source: ( Visit link )
Name of Famous Person: Jan Kotěra

Physical Address: Lidická 49, Brno, Czech Republic

What is this person famous for?:
Jan Kotěra was a Czech architect, artist and interior designer, and one of the key figures of modern architecture in Bohemia.


Website verifying legitimacy of site: [Web Link]

Additional Website verifying Site legitimacy: [Web Link]

Personal Experience:
Really large plaques :)


Other information about area: Not listed

Visit Instructions:
New logs must include information regarding the waymark. This can include photos, information about tours or even the confirmation that the waymark is still in existence.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Childhood Homes
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log User Rating  
puczmeloun visited Jan Kotera - Brno, Czech Republic 11/7/2014 puczmeloun visited it
Olii05 visited Jan Kotera - Brno, Czech Republic 8/21/2014 Olii05 visited it

View all visits/logs