Studánka Za Nádražím - Brno, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member puczmeloun
N 49° 13.978 E 016° 35.933
33U E 616397 N 5454584
Quick Description: Studánka Za Nádražím v brnenské cásti Královo Pole
Location: Jihomoravský kraj, Czechia
Date Posted: 4/8/2015 4:49:49 AM
Waymark Code: WMNNDQ
Published By: Groundspeak Regular Member Clan Riffster
Views: 7

Long Description:
CS:
Bezejmenná studánka s letopoctem 1970 leží blízko nádraží v Králove poli a dostaneme se k ní, pujdeme-li od nádraží vpravo malým parkem k tunýlku pod tratí a k rícce Ponávce, pokracujeme proti jejímu proudu a v první zatácce odbocíme pešinou vpravo vzhuru. Mezi studánkami v okolí Brna obsahuje nejvíce rozpuštených látek - pres 1300 mg/l - a tvrdost prekracuje 11 mmol/l. Obsah chloridu je také "rekordní", a to prumerne 370 mg/l a muže být i 500 mg/l. Jedná se o vodu chlorido-vápenatou s obsahem dusicnanu okolo 70 mg/l. Prumerný prutok pramene je 2,1 l/min (1,5 - 3) a teplota 9,5 stupnu Celsia (7,8 - 11,7). Pro vyšší obsah dusicnanu není ani po prevarení vhodná k pití a ani na zalévání. Výver a jeho okolí je zajímavý u prírodovedeckého hlediska. Na zdi nad výverem pozorujeme tmavý nárost. Pri mikroskopickém prohlédnutí nás zaujme hustá splet šedofialových vláken ruduchy Chantransia pygmaea s kulickovitými rozmnožovacími útvary na bohate rozvetvených stélkách. Trsy ruduch prorustají vláknité sinice a hojne je primíseno nekolik druhu rozsivek. Pod výtokem z pramenné mísy pozorujeme na pískovci krusty vznikající fotosyntetickou cinností mechu a ras. Tyto krusty jsou bohate oživeny rozsivkami, mezi nimiž tvarove i velikostne vyniká pod mikroskopem Surirella elegans s velkými a težkými ozdobnými schránkami. Rozsivky rodu Gomphonema se zde vyskytují v široké šíri tvarových variací. (Všechny údaje jsou z roku 2002).

EN:
Natural spring Za Nádražím (Behind Train station) in located in city district of Brno called Královo Pole (King's Field) inside green area between small gardens.

Zdroj/Source: (visit link)
Public or Private Land?: Public

Public Land Fees?: 0

Private Land access?: Public

Visit Instructions:
Please post an original picture of the springs no GPS necessary along with your observations of the spring. What wildlife you saw if any and the condition of the springs. Water level was high, low. The area was clean, trashy ect. Any other knowledge or experiences you have had with this paticular spring that would help document it's history.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Natural Springs
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log User Rating  
Olii05 visited Studánka Za Nádražím - Brno, Czech Republic 4/19/2015 Olii05 visited it