By using this site, you agree to its use of cookies as provided in our policy.

Rabi Löw (Praha, CZ)
Posted by: Groundspeak Regular Member Todak
N 50° 05.371 E 014° 25.016
33U E 458290 N 5548746
Quick Description: Hrob židovského rabína, ucence a legendárního tvurce pražského Golema. / Grave of jewish rabbi and legendary creator of Golem.
Location: Hlavní město Praha, Czechia
Date Posted: 2/10/2015 12:47:20 AM
Waymark Code: WMNBZ8
Published By: Groundspeak Premium Member Manville Possum Hunters
Views: 12

Long Description:

[CZ]

Život

Rabi Löw, vlastním jménem Jehuda ben Becalel a známý také jako Pražský Maharal, se narodil nekdy mezi roky 1512 - 1526 pravdepodobne ve Wormsu v Nemecku. Jiné zdroje však uvádí Poznan v Polsku. Jeho mládí je opredeno spoustou legend. Podle nekterých studoval na židovských školách v Polsku a Nemecku, podle jiných se vzdelával sám. Ve svých 28 letech nastupuje na pozici moravského zemského rabína v Mikulove. Po dvacetiletelém pusobení na Morave odchází do Prahy. V Praze se setkává i s císarem Rudolfem II., Tycho de Brahem a dalšími významnými osobnostmi rudolfínské doby. 17. zárí 1609 v Praze umírá.

Povest o Golemovi

Golem je v židovské mystice clovekem oživená socha. Pražského golema údajne stvoril rabbi Löw nakonci 16. století, aby chránil židovské ghetto pred krestany. Golem byl stvorený z hlíny a do pohybu ho uvádel šém - svitek, který se mu vložil do pusy. Znehybnen byl opet vyjmutím šému. Na to jednoho dne rabín zapomnel a Golem, protože nemel žádnou práci, zacal rozbíjet vzácné vybavení rabínova domu. Vydešená služebná bežela do synagogy a prosila, aby rabín ucinil prítež besnení. Ten vykrikl na Golema, aby se zastavil, a vynal mu z úst šém. A protože k vyjmutí došlo v prubehu židovského svátku, Golem se rozpadl v prach. Povest však pochází už ze stredoveku a s postavou rabbi Löwa byla spojena až v 18.století. Podle jiné verze legendy Golem dodnes leží na pude Staronové synagogy.

Zdroj: Wikipedia
Description:
In long description.


Date of birth: 1/1/1525

Date of death: 9/17/1609

Area of notoriety: Religion

Marker Type: Tomb (above ground)

Setting: Outdoor

Visiting Hours/Restrictions: <a href="http://www.jewishmuseum.cz/informace/navstivte-nas-rozcestnik/oteviraci-doba/">Židovské muzeum v Praze</a>

Fee required?: Yes

Web site: [Web Link]

Visit Instructions:
To post a visit log for waymarks in this category, you must have personally visited the waymark location. When logging your visit, please provide a note describing your visit experience, along with any additional information about the waymark or the surrounding area that you think others may find interesting.

We especially encourage you to include any pictures that you took during your visit to the waymark. However, only respectful photographs are allowed. Logs which include photographs representing any form of disrespectful behavior (including those showing personal items placed on or near the grave location) will be subject to deletion.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Trails.com Maps
Nearest Waymarks
Nearest Grave of a Famous Person
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Nearest Hotels
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.