By using this site, you agree to its use of cookies as provided in our policy.

Veselská vež - Troubsko, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member puczmeloun
N 49° 10.600 E 016° 30.160
33U E 609518 N 5448182
Quick Description: Vež s pestrobarevnou kopulí v Troubsku-Veselce u Brna // Tower with a multicolored cupola in Troubsko-Veselka at Brno
Location: Jihomoravský kraj, Czechia
Date Posted: 7/2/2014 3:58:48 AM
Waymark Code: WMM1D8
Published By: Groundspeak Premium Member silverquill
Views: 23

Long Description:
CS:
Stavba, takzvaná Veselská vež, má bohatou symboliku. Znázornuje vývoj moderní civilizace od šestnáctého století až do budoucnosti. Vež s pestrobarevnou kopulí vystavel devetašedesátiletý Bernard Zich, který si všechny návrhy vytvárel sám. Prý se jedná o vznikající futurologickou laborator.

Jak veží clovek stoupá po úzkém tocitém schodišti, prochází kolem barokního okna až k nepatrnému, tužkou nacrtnutému bodu s popiskou 2000. Další patro už spadá do budoucnosti. Mozaika na venkovní strane, na které se krome jiných podílel i známý umelec Libor Havlícek a jeho studentky, zase vyobrazuje ruzné národy a národní uskupení. Trpelivý pozorovatel zde uvidí parafrázi na Munchuv Výkrik, svérázné výjevy z Apokalypsy, hlavu Cínana, Indiána, erb s bílým konem... I když o své veži Zich dovede zapálene mluvit dlouho, neobvyklý architektonický objekt stále zustává zcásti opreden tajemstvím. "Nejduležitejší veci nereknu," usmívá se tajnustkársky vitální duchodce. "Nereknu, na pocest jaké duležité události je postavena a co symbolizuje její tvar," trvá na svém. Do budoucna totiž plánuje usporádat soutež, kdy lidé budou tyto otázky hádat.

EN:
The building, so called Veselka tower, is rich in symbolism. It shows the development of modern civilization from the sixteenth century to the future. Tower with a multicolored cupola was built by Bernard Zich, who designs all created by himself. It is said, that building will be some kind of emerging futuristic laboratory.

Zdroj a více informací: (visit link)
Building Address:
Jihlavská
Veselka-Troubsko, Czech Republic


Is it open to the general public?: no

When was it built? (Approximate if you must.): 1/1/2014

What is the name of this building?: any official name

Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Trails.com Maps
Nearest Waymarks
Nearest Odd-Shaped Buildings
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Nearest Hotels
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log User Rating  
Olii05 visited Veselská vež - Troubsko, Czech Republic 9/4/2014 Olii05 visited it